ZESTAW PYTAŃ
DO LEKARZA
Pytania, które należy zadać onkologowi
przed podjęciem decyzji o leczeniu. Czy wiesz jakie pytania zadać swojemu onkologowi? Ten bezpłatny przewodnik może uratować Ci życie.
Laseroterapia to metoda leczenia z ogromnym potencjałem i zyskująca coraz większą popularność. Poszczególne rodzaje światła lasera wywołują różnorodne efekty biologiczne, stymulują organizm, nie powodując jednocześnie skutków ubocznych.
Do głównych efektów biologicznych laseroterpii zaliczamy:
Pobudzane procesy stanowią naturalne mechanizmy obronne organizmu, stąd brak efektów ubocznych leczenia.
Wyróżniamy kilka typów laseroterapii, z który każdy daje inne możliwości terapeutyczne.
Laseroterapia może być częścią terapii fotodynamicznej. Jest o metoda wzbogacona o dodatkowe dożylne podawanie tlenu w wolnym przepływie i fotouczulacza – substancji, która gromadzi się w tkance zmienionej chorobowo i działa cytotoksycznie. W terapii tej dochodzi do nekrozy (śmierci) komórek chorych oraz uwolnienia cytokin prozapalnych. Substancje fotouczulające nie gromadzą się w tkankach zdrowych, dlatego jest to metoda mało inwazyjna. Wykorzystywane jest między innymi w leczeniu nowotworów podstawnokomórkowych i boreliozy.
Zewnętrzna terapia laserem i akupunktura laserowa. Metoda bezbolesna, oparta o stymulacje kombinacją laserów punktów akupunktury na powierzchni skóry. Przenikające do tkanek głębokich światło uruchamia naturalne procesy terapeutyczne, które wykorzystywane są w leczeniu:
Akupunktura laserowa jest bezbolesną alternatywą dla metody tradycyjnej. Daję możliwość terapii różnego rodzaju zwyrodnień kręgosłupa, zapalenia stawów, chorób reumatycznych, zapalenia ścięgien, migren, bólów głowy o nieustalonym podłożu, nerwobólu nerwu trójdzielnego, depresji i astmy.
Laseroterapia dożylna opisywana jest w literaturze medycznej jako metoda o dużych właściwościach wzmacniających, poprawiająca parametry laboratoryjne, oparta o bezpośrednie naświetlanie krwi.
Laseroterapia śródmiąższowa i dostawowa – pozwala dostarczyć bezpośrednio do tkanek światło lasera niebieskiego i zielonego, które aplikowane powierzchniowo nie wnika w głąb tkanek. Przeciwzapalne właściwości tych laserów wykorzystuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, stawów, ścięgien i nerwów.
Laser | Efekty biologiczny |
Czerwony | Pobudza aktywność komórek i mikrokrążenie w tkankach, wzmaga pracę układu immunologicznego poprzez oddziaływanie na różne grupy krwinek białych, pobudza fibroblasty przez co ułatwia gojenie się ran, stymuluje mitochondria (oksydazę cytochromu C w kompleksie IV). |
Podczerwony | Wzmaga produkcje ATP przez stymulacje kompleksu IV w łańcuchu oddechowym w mitochondriach. |
Zielony | Wzmaga dotlenienie organizmu poprzez uruchomienie niewykorzystywanej hemoglobiny, reguluje pracę pompy sodowo-potasowej w erytrocytach zapewniając utrzymanie równowagi jonowej komórkom, stymuluje pracę mitochondriów (reduktazę cytochromu C w kompleksie III). |
Niebieski | Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, wzmaga krążenie krwi poprzez zwiększone uwalnianie tlenku azotu (NO), poprawia zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze i tlen, stymuluje kompleks I (dehydrogenaze- NADH) w mitochondriach. |
Żółty | Stymuluje kompleks III (cytochromy) w łańcuchu oddechowym, wzmaga działanie hiperycyny (przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe). Żółty laser daje bardzo dobre efekty leczenia stwardnienia rozsianego (SM), wirusa Ebsteina-Barr, wirusa opryszczki, zaawansowanej boreliozy. |
©2021 EvaAboo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Uwaga! Zawarte na stronie informacje: Nie są poradą medyczną, nie mają na celu diagnozy lub określenia metody leczenia jakiejkolwiek choroby i nie zastępują porady lekarza. Mogą być przydatne dla każdego, kto choruje przewlekle lub chciałby przed takimi chorobami się ustrzec. Ich celem jest wsparcie zdrowia oraz procesu zdrowienia.