Terapia laserowa

Laseroterapia to metoda leczenia z ogromnym potencjałem i zyskująca coraz większą popularność. Poszczególne rodzaje światła lasera wywołują różnorodne efekty biologiczne, stymulują organizm, nie powodując jednocześnie skutków ubocznych.

Do głównych efektów biologicznych laseroterpii zaliczamy:

 • normalizacje potencjału błonowego komórek;
 • stymulacje układu immunologicznego, zarówno do odpowiedzi swoistej, jak i nieswoistej;
 • wzrost poziomu immunoglobulin IgG, IgM, IgA;
 • wzmożoną produkcje interferonu, interleukin i TNF-alfa;
 • stymulacje makrofagów do fagocytozy;
 • wzmożoną proliferacje limfocytów;
 • redukcję agregacji płytek krwi;
 • aktywację procesu fibrynolizy (rozpuszczania skrzepów);
 • spadek poziomu białka ostrej fazy CRP;
 • poprawę mikrokrążenia krwi;
 • wzmożenie produkcji tlenku azotu (NO) w monocytach, co pozytywnie wpływa na układ krążenia i stan naczyń;
 • wpływa dodatnio na produkcję ATP w łańcuchu oddechowym poprzez efekt fuzji mitochondriów;
 • poprawia funkcjonowanie układu enzymatycznego odpowiedzialnego za rozkład szkodliwych dla organizmu reaktywnych form tlenu.

Pobudzane procesy stanowią naturalne mechanizmy obronne organizmu, stąd brak efektów ubocznych leczenia. 

Wyróżniamy kilka typów laseroterapii, z który każdy daje inne możliwości terapeutyczne.

Laseroterapia może być częścią terapii fotodynamicznej. Jest o metoda wzbogacona o dodatkowe dożylne podawanie tlenu w wolnym przepływie i fotouczulacza – substancji, która gromadzi się  w tkance zmienionej chorobowo i działa cytotoksycznie. W terapii tej dochodzi do nekrozy (śmierci) komórek chorych oraz uwolnienia cytokin prozapalnych. Substancje fotouczulające nie gromadzą się w tkankach zdrowych, dlatego jest to metoda mało inwazyjna. Wykorzystywane jest między innymi w leczeniu nowotworów podstawnokomórkowych i boreliozy.

Zewnętrzna terapia laserem i akupunktura laserowa. Metoda bezbolesna, oparta o stymulacje kombinacją laserów punktów akupunktury na powierzchni skóry. Przenikające do tkanek głębokich światło uruchamia naturalne procesy terapeutyczne, które wykorzystywane są w leczeniu:

 1. bólu i procesie rehabilitacji;
 2. udaru, choroby Parkinsona, migren, szumu w uszach i zawrotów głowy, chorób neurodegeneracyjnych w tym choroby Alzheimera (laseroterapia przezczaszkowa);
 3. Chorób dermatologicznych: eczemie, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, trądziku, ran przewlekłych, opryszczce, zapaleniu dziąseł;
 4. Schorzeń stomatologicznych jak np. zapaleniu ozębnej.

Akupunktura laserowa jest bezbolesną alternatywą dla metody tradycyjnej. Daję możliwość terapii różnego rodzaju zwyrodnień kręgosłupa, zapalenia stawów, chorób reumatycznych, zapalenia ścięgien, migren, bólów głowy o nieustalonym podłożu, nerwobólu nerwu trójdzielnego, depresji i astmy.  

Laseroterapia dożylna opisywana jest w literaturze medycznej jako metoda o dużych właściwościach wzmacniających, poprawiająca parametry laboratoryjne, oparta o bezpośrednie naświetlanie krwi.

Laseroterapia śródmiąższowa i dostawowa – pozwala dostarczyć bezpośrednio do tkanek światło lasera niebieskiego i zielonego, które aplikowane powierzchniowo nie wnika w głąb tkanek. Przeciwzapalne właściwości tych laserów wykorzystuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, stawów, ścięgien i nerwów. 

LaserEfekty biologiczny
CzerwonyPobudza aktywność komórek i mikrokrążenie w tkankach, wzmaga pracę układu immunologicznego  poprzez oddziaływanie na różne grupy krwinek białych, pobudza fibroblasty przez co ułatwia gojenie się ran, stymuluje mitochondria (oksydazę cytochromu C w kompleksie IV).
PodczerwonyWzmaga produkcje ATP przez stymulacje kompleksu IV w łańcuchu oddechowym w mitochondriach.
ZielonyWzmaga dotlenienie organizmu poprzez uruchomienie niewykorzystywanej hemoglobiny,  reguluje pracę pompy sodowo-potasowej w erytrocytach zapewniając utrzymanie równowagi jonowej komórkom, stymuluje pracę mitochondriów (reduktazę cytochromu C w kompleksie III).
NiebieskiDziała przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, wzmaga krążenie krwi poprzez zwiększone uwalnianie tlenku azotu (NO), poprawia zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze i tlen, stymuluje kompleks I (dehydrogenaze- NADH) w mitochondriach. 
 ŻółtyStymuluje kompleks III (cytochromy) w łańcuchu oddechowym, wzmaga działanie hiperycyny (przeciwdepresyjne,  przeciwlękowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe). Żółty laser daje bardzo dobre efekty leczenia stwardnienia rozsianego (SM), wirusa Ebsteina-Barr, wirusa opryszczki, zaawansowanej boreliozy.

©2021 EvaAboo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Uwaga! Zawarte na stronie informacje: Nie są poradą medyczną, nie mają na celu diagnozy lub określenia metody leczenia jakiejkolwiek choroby i nie zastępują porady lekarza. Mogą być przydatne dla każdego, kto choruje przewlekle lub chciałby przed takimi chorobami się ustrzec. Ich celem jest wsparcie zdrowia oraz procesu zdrowienia.